Kısa Özgeçmiş

Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk lisans ve yüksek lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘nde, gelişimsel psikoloji alanındaki doktora eğitimini ise Melbourne Üniversitesi‘nde tamamladı. 2003 yılından bu yana Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nde öğretim üyesi olan Selçuk, araştırmalarını direktörü olduğu Çocuk ve Aile Çalışmaları Laboratuvarı’nda yürütmektedir. Yayınlamış 1 kitap, 70 makale ve kitap bölümü, 80 gazete ve dergi yazısı, 200’ün üzerinde kongre bildirisi vardır.

İki çocuk annesi olan Ayşe Bilge Selçuk, akademik çalışmalarının yanısıra Korto Psikoloji Nişantaşı şubesinde Gelişim ve Ebeveyn Psikoloğu olarak  da çalışmaktadır. Ebeveynlere çocuk ve ergenlerle ilgili konularda (ebeveynlik, çocuk mizacı, ebeveyn-çocuk ilişkisi, çocuklarda sosyal ve duygusal gelişim) danışmanlık vermektedir.

Detaylı Özgeçmiş

Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, TED Ankara Koleji’ni bitirdikten sonra, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde dereceyle tamamladı. Gelişimsel psikoloji doktorasını Melbourne Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne bağlı olan Psikoloji ve Davranış Bilimleri Bölümü’nden aldı. Doktora sırasında Avustralya Aile Çalışmaları Enstitüsü başkanı ve Avustralya Mizaç Projesinin baş araştırmacılarından Prof. Ann Sanson’la çalıştı. Çok sayıda bebeğin gelişimlerinin ve psikolojik sağlıklarının otuz beş yıl boyunca takip edildiği, kişisel, ailesel ve çevresel unsurların psikososyal gelişime etkilerinin incelendiği bu projede görev yaptı.

Ayşe Bilge Selçuk, 2003 yılından bu yana Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi. Araştırmalarını, direktörü olduğu Koç Üniversitesi Çocuk ve Aile Çalışmaları Laboratuvarı’nda yürütüyor. Başlıca uzmanlık alanları, çocuk ve ergenlerde sağlıklı psikolojik gelişimi destekleyen ebeveyn tutumları, mizaca uygun çocuk yetiştirme, sosyal-duygusal gelişim, çocuk ve ergen psikopatolojisi.

Ayşe Bilge Selçuk’a bu alanlardaki araştırma ve bilimsel yayınları sebebiyle 2009 yılında Prof. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Ödülü, 2015-2018’de Queensland Üniversitesi tarafından Onursal Kıdemli Araştırmacı unvanı verildi.

Ayşe Bilge Selçuk, Koç Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan “Ana-Babalık: Kuram ve Araştırma” kitabının editörlerinden. İlk kitabı İnsan Her Koşulda 2019’da Destek Yayınlarından çıktı.

Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, akademisyen kimliğinin yanı sıra Korto Psikoloji Nişantaşı Şubesi’nde “Gelişim Psikoloğu – Ebeveyn Psikoloğu” olarak anne-babalarla, çocukların aileleriyle çalışıyor. Ebeveynlere çocuk ve ergenlerle ilgili konularda, çocuk yetiştirme, çocuk mizacı, ebeveyn-çocuk ilişkisi, çocuklarda sosyal-duygusal gelişim ve psikolojik sağlık alanlarında danışmanlık veriyor.