Deprem Sonrası Psikolojik Sağlık

Depremi yaşamak da deneyimlemek de korku ve endişeyi yükseltecektir. Çocuğun bu dönemde güvende hissetmeye ihtiyacı artacaktır.

* Çocukta güvendeyim hissini desteklemek için: Güvenli bir yerde barınıyor olmak ve çocuğun bu sorularını cevaplamak, ebeveyn, kardeş veya ailedeki diğer yakınlarla beraber olmak, sadece fiziksel değil duygusal yakınlığa önem verme ve ebeveynin telefonda daha az zaman geçirmesi gerekir.

* Güvende hissetme ihtiyacı, fiziksel olarak da yakın olma isteğini arttırır. Çocuk ebeveynle beraber uyuma ihtiyacı duyarsa buna belli bir süre izin vermek gerekir. Birkaç hafta sonra durum tekrar gözden geçirilebilir.

* Çocukla duyguları hakkında konuşmak gereklidir. Ebeveynin çalışmak veya yardım çalışmalarına katılmak için evden uzaklaşması gerekiyorsa çocuğa bu konu hakkında bilgi vermek, arada telefonla konuşarak ebeveynin iyi olduğuna dair çocuğa bilgi vermesi, belirsizliği azaltmak ve güven hissi için önemli olacaktır. 

* Kısa zamanda günlük rutinlere dönmek, yemek ve uyku saatlerinin düzenli olması çocuğun hayatında rutin yok idiyse oluşturmak güven hissini besleyecektir. Gerekiyorsa ebeveynin de çocukla beraber yemek yemesi ve uyku saatinde evin sakinleşmesi gerekir. 

* Yakınlarımızla iletişim halinde kalmaya ihtiyacımız olan bir zamanda olabiliriz ama yetişkinlerin ev içindeki telefon konuşmalarına ve evi ziyaret edenlerle konuşmalarına dikkat etmeleri gerekiyor. Ev alanının güvenli, mümkün olduğu kadar dengeli ve sakin kalması önemli olacaktır bu zaman diliminde. Bu ebeveynin kontrol etmesi gereken bir alan. Evde televizyonun sürekli açık olmaması, çocuğun deprem haberlerine ve görüntülerine maruz kalmaması önemli. Çocuğun sorularına sakince cevap verilmeli. Gelişmelerle ilgili önemli konularda çocuk bilgilendirilebilir ama haberleri takip ediyor olması gereken yetişkindir, çocuk değil. Haberleri telefon veya bilgisayardan okumak ve bu şekilde çocuğun maruziyetini yapabildiğimiz kadar engellemek evdeki ortak alanı korur.

* Çocuğun telefonu varsa bu dönemde sosyal medyada zaman geçirmesine sınır koymak gerekebilir. Ebeveynin kendi psikolojik sağlığını koruması için de medya ve özellikle de sosyal medya ile ilişkisini sınırlaması ve çocuğu bu dönemde sosyal medya veya WhatsApp gibi mecralarda yayılan yanlış bilgilere, kurgu videolara ve korkuyu artırmaya yönelik söylentilere karşı bilgilendirmesi gerekebilir.

* Korku ve çaresizlik hissi, öfke duygusu da ortaya çıkarabilir. Hem bizde hem de çocuğumuzda tahammül oldukça düşebilir, öfkeli davranmaya karşı eğilim artabilir. Saygıyı korumayı öncelikle çaba harcamak, duygularımızı fark etmek, duygularımız hakkında konuşmak, iletişimi açmak önemli. Gerekenler, 

Kontrolümüz altında olan ve iyi giden şeyleri fark etmek

Pasif bir iyimserlikten ziyade aktif umudu beslemek

Yapabileceğimiz ufak şeylerin fark yaratabileceği hakkında konuşmak

Dikkati kendimizden dışarıya, dışarıya yararlı olabilecek davranışlara çevirmek